czwartek, 4 listopada 2010
piątek, 20 sierpnia 2010
"Lato, lato, lato czeka " ?
Kilka zdjęć z waszych odwiedzin.
Nowości!
Z początku Rudek jest bardzo nieśmiały, lecz potem stopniowo uczy się ufać Rózi. Gdy jednak farma zostaje sprzedana pod osiedle mieszkaniowe i robotnicy zaczynają pracę, kotek jest przerażony: pozostałe koty zniknęły, aon został sam. Nagle świat stał się bardzo groźnym miejscem...
Spraw, by historia o Tomciu Paluszku ożyła dzięki tej książeczce, która sama przeczyta baśń!
Czytaj, oglądaj kolorowe ilustracje, a potem naciśnij guzik, by usłyszeć tekst z kolejnych stron książki.
Bajkę czyta Leszek Filipowicz.
Życie Treya wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia dom dziecka odwiedza tajemniczy nieznajomy. Lucien Charron podaje się za wuja chłopaka i chce się nim zaopiekować. Twierdzi też, że Trey ma niezwykłą moc, która domaga się uwolnienia…
Treyowi przyjdzie walczyć z siłami Otchłani, których istnienia do tej pory nie podejrzewał: z wampirami, demonami i dżinami. Jego sprzymierzeńcem będzie piękna i fascynująca córka Luciena, Alexa. Jedno jest pewne – Trey Laporte już nigdy nie będzie zwykłym chłopakiem.
Poznajcie ostatniego wilkołaka czystej krwi!
Pierwszy tom serii!
Coś dziwnego się dzieje w Dolinie Szkieletów. Coś złowrogiego. Ryan był blisko odkrycia prawdy. I prawie zginął. Teraz ze złamaną nogą leży w łóżku. Wie, że nie może nikomu zaufać. Ma tylko swój tajny dziennik. Jego przyjaciółka Sarah dokonuje tymczasem kolejnych przerażających odkryć. Kręci o nich filmy, które umieszcza w sieci. Ze śledztwa wynika jedno. Przyszłość jest niebezpieczna. Teraźniejszość jest nawiedzona. A przyszłość to śmierć. TEGO JESZCZE NIE BYŁO!! "KSIĄŻKA TV"
środa, 23 czerwca 2010
Scontrum !!
Dnia 28-30 czerwca z powodu inwentaryzacji książek biblioteka będzie nieczynna!!
wtorek, 22 czerwca 2010
INFORMACJA!!
BIBLIOTEKA CZYNNA
w poniedziałki, środy i piątki
w godzinach
od 10:00 do 18:00
(w pozostałe dni biblioteka nieczynna)
Nowości:)
"Żubr żuł żuchwą żurawinę... Wierszyki ortograficzne"
Zabawny zbiór wierszyków najeżonych trudnościami ortograficznymi. Mogą one posłużyć za krótkie dyktanda, teksty do ćwiczeń logopedycznych, a także... za lekturę dla zwykłej przyjemności czytania. Historyjki są bowiem pełne humoru, roi się w nich od zabawnych zdarzeń i postaci. Podróżujący z pasją hrabia Hipolit, gadatliwy hydraulik Henio czy Hoża Helena z pewnością zaskarbią sobie sympatię dzieci i pomogą im w utrwaleniu zasad pisowni trudnych wyrazów. Hrabia Hipolit horoskopy czytał, w hamaku leżąc, a miał też kapitał. W horoskopach było, że na horyzoncie podróże, podróże, podróże wyłącznie. W histerię wpadł hrabia i z hamaka ruszył, hej! - huknął rodzinie i trochę się wzruszył. Koszulę khaki zapiął na hafteczki, hałaśliwie zamknął cztery walizeczki.
Wspaniały zestaw edukacyjny - książa i płyta CD. Obok tradycyjnej lektury dzieci mogą korzystać z książki elektronicznej. Znajdą tam animacje, gry, kolorowanki i wiele innych atrakcji. Wszystko opatrzone komentarzem lektora. Z "Akademią malucha" nauka kształtów będzie prawdziwą przyjemnością!
piątek, 28 maja 2010
Przedstawienie
Impreza odbyła się w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Mali aktorzy byli znakomicie przygotowani. Trema minęła już na początku przedstawienia. Zgromadzona publiczność obserwowała swoich młodszych kolegów bardzo uważnie. Przedstawienie podobało się wszystkim. Owacjom nie było końca.. Wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodyczami i zadowolone opuściły gościnne progi Biblioteki.
Zajęcia przeprowadzone były dla dwóch grup (wymiennie z zajęciami w introligatorni)
Każda grupa była w naszej bibliotece ok. 2 godzin.
Pierwsza grupa miała zajęcia wspólnie z przedszkolakami (PM Nr 208). Dzieci zostały sobie przedstawione. Opowiedziałam w kilku zdaniach o naszej bibliotece. Do głośnego czytania wybrałam opowiadanie zatytułowane „Klapnięte uszko” z książki „Łódzkie czary-mary”.
Do biblioteki przybyła druga grupa uczniów. Tym razem przeprowadzone zostały zajęcia tylko dla nich. Podczas (dłuższej) pogadanki zaprezentowałam naszą bibliotekę. Gromadzony księgozbiór (ustawienie i przeznaczenie), czasopisma, katalogi, zwróciłam również uwagę na audiobooki oraz inne dokumenty elektroniczne u nas gromadzone i dostępne. Opowiedziałam o sposobie zapisu i korzystania z biblioteki.
Kolejna część zajęć to podobnie jak wcześniej zajęcia plastyczne. Dalej spotkanie przebiegało w podobny sposób jak opisany dla grupy pierwszej (trochę krócej).
środa, 19 maja 2010
Finał Konkursu!
Przedszkole Miejskie Nr 5
Przedszkole Miejskie Nr 223
Filia Nr 14 dla Dzieci i Młodzieży Łódź-Śródmieście
W konkursie wzięły udział następujące przedszkola:
- PM Nr 5 al. Kościuszki 54
- PM Nr 57 ul. Narutowicza 30
- PM Nr 99 ul. Sienkiewicza 108
- PM Nr 100 ul. Piotrkowska 44
- PM Nr 223 ul. Sienkiewicza 42
Wszystkie książki zostały wykonane z pomocą i pod nadzorem nauczycieli.
Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody w postaci książek, gier i zabawek.
Finał konkursu i rozdanie nagród miał miejsce w lokalu Filii Nr 14.
Zgromadzonych gości powitała kierowniczka Biblioteki Maria Wiszniewska. Prowadzenie pierwszej części spotkania dyrektor PM Nr 5 Anna Szymczyk. Na początku zespół muzyczny w składzie: Elżbieta Zwierzchowska (wokal) i Radosław Sulkowski (instrument klawiszowy) wprowadził wszystkich w dobry nastrój wykonując kilka piosenek, następnie wystąpił Teatrzyk Przedszkolaków PM Nr 5 (nauczyciel prowadzący Joanna Żołędziejewska)- wspaniała inscenizacja. Kolejny punkt programu to uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród laureatom. Po tej części spotkania znowu piosenki i zabawa taneczna. Następnie rozbawieni uczestnicy częstowali się słodyczami i napojami przygotowanymi w bibliotece.
Impreza była udana. Obecnych 50 osób. Odbywała się na zakończenie Tygodnia Bibliotek obchodzonego w 2010 r. pod hasłem „BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY”
Spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko
Autor opowiedział o swojej twórczości. Utwory dla dzieci publikował w Świerszczyku. Artykuły o dzieciach i książkach dla nich w czasopismach Guliwer, Nowe Książki, Twoje Dziecko, Biblioteka w szkole. Urzeka fantazją, żywością i dowcipem języka, znajomością psychiki dziecięcej. W sumie wydał drukiem dziesięć książek. Jedenasta wkrótce będzie dostępna na rynku księgarskim. Spotkanie przebiegało we wspaniałej atmosferze. Pisarz nawiązał dobry kontakt z dziećmi. Na wszystkie pytania odpowiadał z łatwością i dużym poczuciem humoru.
Czas przeznaczony na imprezę minął szybko. Można było kupić książki pisarza i otrzymać autograf.
Spotkanie zorganizowane przy współpracy z Działem Gromadzenia i Działem Informacyjno Bibliograficznym, w którym wzięło udział 70 osób (klasy trzecie ze SSP 152, 160 i 173). Część publiczności stanowiły dzieci z klasy III SP Nr 173 zaproszone przez naszą Bibliotekę (25 osób).
Impreza bardzo była udana.
piątek, 7 maja 2010
Warsztaty zajęciowe dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 75.
piątek, 30 kwietnia 2010
3 maj Biblioteka nieczynna!! Święto Konstytucji Trzeciego Maja!!
Święto Pracy!
środa, 28 kwietnia 2010
Relacja ze spotkania z Romkiem Pawlakiem.
A o to kilka zdjęć ze spotkania
Tydzień Bibliotek 2010.
Filia Nr 14 dla Dzieci i Młodzieży
Plan imprez kulturalno-oświatowych
08 – 15 maja Tydzień Bibliotek – w roku 2010 pod hasłem
„BIBLIOTEKA – SŁOWA, DZWIĘKI, OBRAZY”
1.
– Warsztaty zajęciowe dla przedszkolaków Temat „Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy” W programie spotkania: Pogadanka ; Głośne czytanie ; Mini-konkursy ; Krzyżówka ; Zajęcia plastyczne ; Zabawy z książką (i nie tylko)
- 11.05 – PM Nr 223 4/7 latki godz. 14:30
- 12.05 – PM Nr 23 5/6 latki godz. 10:15
- 13.05 – PM Nr 75 5/6 latki godz. 10:30
2.
10.05 godz. 10:15 2 lekcje biblioteczne dla kl. II SP 160 Temat: Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy. Zajęcia przeprowadzone będą przy użyciu Internetu oraz katalogu automatycznego Filii 14.
Pierwsza część lekcji będzie wykładem dotyczącym funkcji i zadań współczesnej biblioteki.
3.
14.05 godz. 9:00 Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci i młodzieży Kazimierzem Szymeczko.
Impreza przeznaczona dla dzieci. Odbiorcami będą uczniowie: klas IV Szkoły Podstawowej Nr 173
Spotkanie zorganizowane będzie przy współpracy z Działem Gromadzenia oraz Działem Informacyjnym MBP Łódź-Śródmieście.
4.
14.05 godz. 11:00
Finał między przedszkolnego konkursu plastycznego zatytułowanego „Książka wszystko Ci opowie”. Wernisaż wystawy oraz zabawa przy muzyce.
5.
13.05 godz. 16:00 Wycieczka wychowanków SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących 6.
Głośne czytanie – w godz. 16-16:30 dla naszych czytelników (grupy niezorganizowane)
7.
Przez cały tydzień będą trwały warsztaty komputerowe przygotowujące młodego czytelnika do samodzielnego posługiwania się katalogiem elektronicznym.
8.
Zrobimy wystawę Kronik Bibliotecznych z możliwością wpisu.
Podczas całego Tygodnia Bibliotek będziemy współpracować z Działami Gromadzenia i Informacyjnym MBP
|