wtorek, 24 stycznia 2012

FERIE Z EKOFILMEM W BIBLIOTECE

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Struga 14
zaprasza na:
Ferie z EKOfilmem w bibliotece
Partner projektu - Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty

W ramach projektu zostaną wyświetlone dwa filmy:

"OPOWIEŚĆ O RZECZACH"

1 luty 2012 (środa) godz. 15:00

oraz

"ŚWIŃSKI BIZNES"
8 luty 2012 (ŚRODA) godz. 15:00

WSTĘP WOLNY!

Weź udział w tym wydarzeniu: http://www.facebook.com/events/278029465593830/

Dla uczestników spotkań filmowych KONKURS!!! Szczegóły TUTAJ.

---------------------------------------
O filmach:

"Opowieść o rzeczach"


Tytuł oryginału: The Story of Stuff

reżyseria: Louis Fox

rok produkcji: 2007

czas trwania: 21 min.

Jak to się stało, że doprowadziliśmy do sytuacji, w której niszczymy środowisko naturalne i wyczerpujemy jego zasoby w tempie, dla którego utrzymania potrzebowalibyśmy kilku planet, a nie jednej?

Jak to możliwe, że ze wszystkich zasobów, które wydobywamy, wycinamy, przetwarzamy i transportujemy, po pół roku pozostaje nam w użyciu jedynie 1 procent?

Co to za system, w którym na jeden kosz naszych śmieci, przypada po drodze 70 koszy odpadów przemysłowych, często trujących i toksycznych, często wyrzucanych prosto do otoczenia?

Jak to się stało, że wielu z nas nie ma czasu dla najbliższych, bo ciężko pracuje, żeby mieć pieniądze na kupowanie rzeczy, które mają wynagrodzić bliskim ich nieobecność i zmęczenie?


-------------------------------------
"Świński biznes"


Tytuł oryginału: Pig Business

Reżyseria: Tracy Worcester

Rok produkcji: 2009

Czas trwania: 84 minuty

Tematyka filmu:

przemysłowa hodowla zwierząt,

wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo


Fascynujący brytyjski dokument Pig Business („Świński interes”) ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju.

Jeśli fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest “optymalizacja kosztów”, to pogarda dla środowiska i prawa są jej głównymi filarami. Optymalnym wytworem tej patogennej struktury są międzynarodowe korporacje – właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne polskie rolnictwo uznawane jest za problematyczny wyjątek. W odpowiedzi na ten „kłopot”, szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski: pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?

Zmiana typu hodowli na post-fordowskie fabryki zwierząt, wymagana przez wielki przemysł i wspierana przez publiczne instytucje, oznacza, jak wskazuje Mike Davis, przekształcenie dawnych tradycyjnych zagród hodowlanych w piekło pełne ekskrementów, w którym żyją dziesiątki albo setki tysięcy zwierząt o osłabionym systemie odpornościowym, duszących się od gorąca i od smrodu gnojówki, a za to wymieniających się coraz szybciej czynnikami patogennymi ze swoimi towarzyszami niedoli.

Antybiotyki, utrzymujące przy życiu owy zwierzęcy obóz koncentracyjny, są rozwiązaniem bardziej „optymalnym” niż godne warunki hodowli. Zglobalizowany przemysł zdobył też na tyle dużą władzę polityczną, że „optymalizuje” również kodeksy prawa.

-------------------------------------------------




źródło: CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ