czwartek, 16 czerwca 2016

XIII edycjia Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

     16 czerwca od godziny 12:00 do 15:00 przed BIBLIOTEKĄ przy ulicy Andrzeja Struga 14 uwalnialiśmy książki.  Akcja bookcrossingu coraz bardziej nam się podoba i nie tylko nam. Ludzie chwalili takie wydarzenie. Włączyliśmy się dzisiaj w obchody XIII edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Zachęcałyśmy przechodniów do sięgania po książki. Mówiliśmy o idei bookcrossingu. Zachęcałyśmy do oddawania swoich książek. Przez kilka godzin do naszego regału podeszło bardzo dużo osób. Byli to i dorośli i młodzież i dzieci. Uwolniliśmy około 100 książek. 
Dzisiejsze wydarzenie przygotowały i zrealizowały trzy placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście: Dział Gromadzenia, Dział Bibliograficzno Informacyjny i Filia Nr 14 Dla Dzieci i Młodzieży. 
Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia:













Groszki

 16.06.2016 r. godz. 10:15
Teatrzyk Kamishibai z przedstawieniem "Groszki" Francoise Malnuit.
Prosta urzekająca opowiastka o cyklu reprodukcyjnym roślin. Dwukolorowe ilustracje są tak przekonujące, że mogłyby obyć się bez tekstu.
Klasyczna pozycja Kamishibai, przeznaczona dla najmłodszych widzów, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku.
 W rozmowie wykorzystano znajomość przez dzieci kolorów, umiejętność liczenia. Miało też miejsce pytanie „kulinarne": „Do czego używamy groszek w kuchni?".
Kamishibai z japońskiego: kami - papier, shibai - sztuka, to w dosłownym tłumaczeniu papierowy teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. To japońska forma opowiadania do dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych. W tej charakterystycznej scence przedstawiane są krótkie opowiadania, historie, bajki, baśnie.
Dziś  gościliśmy w bibliotece przedszkolaki z PM Nr 5 w Łodzi.Były to dzieci 3/4 letnie.


 Po teatrzyku mieliśmy zajęcia plastyczne. Metoda origami robiliśmy łódeczki. Tymi łódeczkami "popłynęliśmy" w różne strony świata i biblioteki też. Dzieci oglądały ciekawe książki, bawiły się nimi. Grały  w ciekawe gry.