wtorek, 2 czerwca 2015

NOC BIBLIOTEK 2015 - sukces pierwszej edycji



30.05.2015 rok.
I wydanie krajowe akcji Noc Bibliotek  pod hasłem "GROZA NIE CZYTAĆ"
Impreza zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście 
Filia Nr 14 Dla Dzieci i Młodzieży ul. A. Struga 14
"Nie czas na spanie, czas na bibliotekowanie"


Magiczne miejsce. Magiczna noc.
O godzinie 18:00 wszystkich, którzy przybyli do biblioteki przy ul. A. Struga 14 powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście Pani Monika Chaber-Barłoga oraz kierowniczka  Filii Nr 14 Dla Dzieci i Młodzieży Pani Maria Wiszniewska (koordynator akcji).
Noc Bibliotek zainaugurowało spotkanie z pisarką książek dla dzieci Panią Izabellą Klebańską. Ucztą dla wszystkich było słuchanie opowieści o muzyce, zabawa muzyką oraz fragmenty książek o muzyce napisanych przez P. Izabellę. Całość  dopełniały utwory muzyczne  z płyt oraz skrzypce, na których grała sama pisarka. Podczas spotkania autorka popularyzowała muzykę wśród najmłodszych posługując się dowcipnym wierszem i oczywiście skrzypcami. Uroku dodają własne teksty ilustrowane muzyką na żywo. Było wesoło, dynamicznie i bardzo ciekawie.

















O godzinie 19:00 ogólnopolskie czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Czytamy głośno wszyscy razem. Dzieci otrzymały wydrukowane teksty wiersza. Postaraliśmy się wszyscy. Lokomotywa jak żywa. Ponieważ tak dobrze nam się to udało tworzymy pociąg, który ciągnie oczywiście LOKOMOTYWA. Dzieci ustawiły się jedno za drugim, każdy „wagonik” połączony był z poprzednim. Lokomotywa (Pani Maria) ciągnęła wagony wybierając ciekawą trasę, klucząc między pokojami. Wesoły pociąg dotarł do kolejnego przystanku w programie naszej Nocy Bibliotek.









Godzina 19:30 Znaleźliśmy się znów w  Sali biblioteki i… zaczęliśmy wywoływać ducha Juliana Tuwima. „My zebrani tutaj przywołujemy Cię Julianie Tuwimie, jeśli jesteś z nami, ukaż się. Duchu, duchu Juliana Tuwima przybądź”. Usłyszeliśmy muzykę. Napięcie rosło aż ukazał się duch. Okoliczności były bardzo sprzyjające zadawaniu pytań. Dzieci pytały Tuwima o jego życie i twórczość, sam poeta opowiedział o sobie i zadał również kilka pytań dzieciom. Ta część filmowana była przez Łódzkie Wiadomości Dnia. Można obejrzeć http://lodz.tvp.pl/20284664/31052015-1830 , Zdjęcia robiła redaktorka z Gazety Wyborczej Pani Karolina Skubaczewska Można obejrzeć http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105406,18024112,Duch_Tuwima__skrzypce_i_poszukiwanie_skarbow.html












Godzina 20:10 Dużo wrażeń, więc nadeszła pora na poczęstunek. W hallu przygotowaliśmy stoły a na nich napoje, ciastka i inne słodkości. Z dziećmi rozmawiał Jakub Kaleta redaktor z Radia Łódź.







Godzina 20:40  Pani Maria zaprasza wszystkich do poszukiwania skarbu. Wszystko wiedzą dwie czarownice Ania i Agnieszka, które pomagają nocnym detektywom. Dzieci podzielone zostają na grupy (losowane kolorowe opaski na rękę wyznaczają przynależność do poszczególnych zespołów ) Z nowymi siłami, mapami i innymi wskazówkami w ręku uczestnicy Nocy Bibliotek pokonują kolejne etapy zbliżające ich do odnalezienia skarbu. Dział Gromadzenia, Dział Informacyjno Bibliograficzny, nieznane miejsca, jest ciemno, więc latarki są niezbędne. Dobre porozumienie w grupach, wiedza i odrobina szczęścia sprzyjają. Aby znaleźć skarb potrzebne jest hasło. Każda grupa odgaduje jego część. W końcu dzieci składają całe hasło, które mówi gdzie jest skarb. Sukces wszystkich, skarb został odnaleziony. Aby się do niego dostać i zobaczyć co to jest ( różne słodycze)  trzeba było pokonać ostatnią trudność, rozpakować paczkę. Z szukaniem skarbu było dużo radości.















Godzina 21:20 Aby  nabrać sił potrzebna jest dobra zabawa ruchowa. Tym zajęły się harcerki  zaprzyjaźnione z Filią Nr 1. Największą atrakcją była chusta animacyjna. Wiele radości, śmiechu i ruchu dostarczył wszystkim ten rekwizyt. Oczywiście nie można byłoby  tego osiągnąć bez pomocy harcerek. Super relaks dla wszystkich.



Około godziny 22:00 Do akcji wkroczyli piraci a w zasadzie piratki Ewelina i Milena, które zaprosiły dzieci do dalszej zabawy. Pasowanie na pirata, wykonanie przepasek na oko, okrzyki i śpiewy. Oj działo się działo w tej pirackiej gromadzie.











23:00 Nadeszła pora na spokojniejszy fragment naszej Nocy Bibliotek. Dzięki współpracy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty mamy możliwość wyświetlenia filmu animowanego pt. Sekret Eleonory. "Siedmioletni Natanaël jeszcze nie umie czytać. Ekscentryczna, stara ciotka zapisuje swój dom jego rodzicom, a kolekcję książek chłopcu. Nat odkrywa, że woluminy służą za schronienie wszystkim bohaterom dziecięcej literatury. Są to oryginalne postacie z pierwszych wydań książek! Okazuje się, że potrzebują jego pomocy. Jeżeli opuszczą bibliotekę, znikną na zawsze wraz ze swoimi historiami! Kiedy rodzice Nata zaczynają sprzedawać książki, chłopiec, zmniejszony za sprawą czarów przez wiedźmę Carabosse, stawia czoła wielkim niebezpieczeństwom, aby ocalić swych małych przyjaciół..."
W trakcie trwania projekcji filmu po dzieci zaczynają przychodzić rodzice. Nasza Noc Bibliotek dobiega końca. Następna już za rok.  Jest godzina prawie 24:00.






Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tę Noc. Jednocześnie przepraszamy tych, dla których zabrakło miejsca. W przyszłym roku powtórzymy sukces pierwszej ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2015 r.

I jeszcze kilka ciekawych pamiątek :)