czwartek, 30 kwietnia 2009
Święto Narodowe Trzeciego Maja
3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.
Historia
W XVIIw, po latach świetności Państwa Polskiego, Rzeczpospolita chyli się ku upadkowi. W 1767 roku tzw. Sejm Repniowski podejmuje uchwały, których gwarantem staje się caryca Rosji Katarzyna II. Od tego czasu Polska staje się silnie zależna od sąsiada. Doprowadza to do kryzysu państwowości m.in wojny domowej wywołanej przez konfederatów barskich niegodzących się na protektorat Rosji, porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a w końcu, w 1772 roku, do I. rozbioru Polski.
Konieczność ratowania świetności Rzeczypospolitej była nieunikniona. Przeprowadzono reformy gospodarcze, monetarne, kulturalne, częściowo zniesiono pańszczyznę, wprowadzono cło generalne, zakładano wiele fabryk, manufaktur i kompnii handlowych. W 1788 roku, za zgodą Rosji, powołany został tzw. Sejm Wielki był to początek reformy ustrojowej, której ukoronowaniem miała być Konstytucja 3 Maja.
3 Maja 1791 roku ok. godziny 11 Sejm Wielki rozpoczął obrady aby po siedmiu godzinach ogłosić drugą na świecie konstytucje. Termin obrad był o tyle korzystny, że część posłów opozycji wypoczywała jeszcze po świętach. Zdecydowano się, mimo protestów, zignorować konieczność głosowania przez ponad połowę posłów oraz konieczność wcześniejszego ogłoszenia projektu ustawy. Dzięki tym, niewątpliwie nie do końca zgodnym z prawem, zabiegom o godzinie 18 udało się uchwalić i podpisać 3 majową Ustawę Rządową.
Postanowienia Konstytucji 3 Maja
Religia
Religia katolicka została utrzymana jako religia panująca a przejście na inne wyznanie miało być karane. Jednak zagwarantowano wolność wyznawcom innych religii i obrządków.
Szlachta ziemianie
Potwierdzono prawa szlachty
Zagwarantowano prawa własności, bezpieczeństwa, wolności
Zobowiązano szlachtę do obrony Konstytucji i Rzeczypospolitej
Mieszczanie
Zapewniono nietykalność osobistą (niemożliwość skazania bez wyroku sądowego)
Chłopi włościanie
Chłopów otoczono opieką prawa i państwa.
Zapewniono wolność osiedlania się i poruszania po kraju i za jego granice.
Rząd, czyli oznaczenie władz publicznych
Wprowadzono trójpodział władzy.
Rzeczpospolitą ogłoszono monarchią konstytucyjną.
Sejm
Podzielono na dwie izby (poselską i senatorską) z kadencją 2 letnią.
Zniesiono liberum weto konfederacje i wolną elekcję
Posłowie i senatorowie mieli być gotowi do obrad w każdej chwili (tzw. Sejm Gotowy)
Ustanowiono Sejm Konstytucyjny zwoływany co 25 lat mogący zmienić konstytucje.
Król i rząd
Władza królewska miała być dziedziczna.
W skład Straży Praw (rządu) wchodził król i pięciu ministrów.
Ministrów powoływał król lecz zwolnić ich mógł jedynie Sejm.
Król został głową Straży Praw
Król nie był odpowiedzialny prawnie ani konstytucyjnie ale jego decyzje wymagały akceptacji ministrów.
Ciekawostki
Dzięki dwóm dniom świątecznym wolnym od pracy (3 Maja i poprzedzającym go 1 Maja) biorąc, zależnie od tego na jaki dzień tygodnia przypadają w/w święta, jeden, dwa lub trzy dni wolnego otrzymujemy wolny od pracy najdłuższy 'weekend' w roku. Długi Majowy Weekend to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyjeżdżają z miast. Dłuższy okres przerwy w pracy sprzyja także wyjazdom zagranicznym.
2 Maja Dzień Flagi
Dzień Flagi Rzeczypospolitej
To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:
2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja.
Historia Barw NarodowychBarwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku, w której czytamy:Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej", Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" oraz Ustawa z dnia 20 lutego 2004 "O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej". Kolory i wymiary flagi państwowejPolska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej to, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 - w zapisie szesnastkowym). Obowiązujący odcień czerwieni - 212,33,61 (#D4213D - w zapisie szesnastkowym).Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie. Obchody Święta FlagiW 2008 roku fundacja "Kto Ty Jesteś", mająca na celu m. in. upowszechnienie wiedzy o polskiej fladze i barwach narodowych, organizuje w Warszawie "Spacer Flagi". Spacer rozpoczyna się o godzinie 12 pod kolumną Zygmunta a kończyć się będzie pod Belwederem. Fundacja zaprasza wszystkich chętnych prosząc jednocześnie o założenie stroju w barwach narodowych. Czy pomysł na "Spacer Flagi" upowszechni się - zobaczymy już niebawem. Ciekawostki
Święto Flagi zostało uchwalone pierwotnie (12 lutego 2004) przez Senat RP jako "Dzień Orła Białego" ,na Dzień Flagi Rzeczypospolitej zostało przemianowane kilka dni póżniej przez Sejm RP.
17 marca 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński wystąpił podczas swojego orędzia na tle odwrotnie powieszonej, pionowej, flagi. Artykuł 4 punkt 3 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku stwierdza jasno: "Przy umieszczaniu barw ... w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu".
Głośna ostatnio jest sprawa Kuby Wojewódzkiego i Marka Raczkowskiego podejrzewanych o znieważenie flagi narodowej poprzez publiczne (na antenie TVN) wetknięcie jej w psie odchody. Kuba Wojewódzki i stacja TVN została ukarana przez Krajową Radę Radiofoni i Telewizji. Czy sprawa znajdzie finał w sądzie, zobaczymy.
Święto Pracy 1 Maja
Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zaleźności od stanu. HistoriaW większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, Święto Pracy obchodzimy 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu jednak dalej partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś. Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej święto klasy robotniczej a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób. CiekawostkiDzięki dwóm wolnym od pracy dniom świątecznym (1 Maja i następującym po nim 3 Maja) biorąc, zależnie od tego na jaki dzień tygodnia przypadają w/w święta, jeden, dwa lub trzy dni wolnego otrzymujemy najdłuższy wolny od pracy 'weekend' w roku.Weekend Majowy to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyjeżdżają na 'zieloną trawkę'. Dłuższy okres przerwy w pracy sprzyja także wyjazdom zagranicznym.
Subskrybuj:
Posty (Atom)