4 czerwca jest 155. (w latach przestępnych 156.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 210 dni. Słońce w tym dniu znajduje się w zodiakalnym gwiazdozbiorze Bliźniąt.
Przed 20 laty, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski "Solidarność".
"Polakom te wydarzenia zlewają się w pewną całość - duża część społeczeństwa myśli, że wszystko wydarzyło się przy Okrągłym Stole. A to jest nieporozumienie"
Wydarzenia w Polsce
1652 – mord na ok. 8000 polskich jeńców po bitwie pod Batohem
1817 – cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził statut Fundacji Ossolineum, założonej we Lwowie przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.
1926 – Ignacy Mościcki złożył przysięgę i objął urząd Prezydenta RP.
1989 – przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Miażdżące zwycięstwo odniósł obóz "Solidarności" (99 na 100 mandatów senatorskich oraz wszystkie mandaty poselskie przypadające bezpartyjnym).
1991 – Jan Paweł II w Łomży i Radomiu.
1992 – politycy Unii Demokratycznej i KLD odwołali mniejszościowy rząd Jana Olszewskiego.
1997 – Jan Paweł II w Kaliszu.
2008 – W kopalni "Borynia" w Jastrzębie-Zdroju wybuchł metan. Zginęło sześciu górników, a osiemnastu zostało rannych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz