wtorek, 28 maja 2013

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kreatywna Łódź, Dom Literatury, Muzeum Książki Artystycznej, fundacja Flap People i Teatr Małe Mi ZapraszaMY



Wędrowny Teatr Małe Mi
dla dzieci od lat 3 do 103!!!

Muzeum Książki Artystycznej, Łódź, Tymienieckiego 24

godz. 11:00 – spektakl - Fintikluszki - Folkowe Okruszki
godz. 12:00 – warsztaty - Tuwimowską Rzepkę Zasadźmy w Ogrodzie
godz. 13:00 – spektakl - Ali Baba i Czterech Rozbójników

Możliwe burze z piorunami!!!

WSTĘP WOLNY!
 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MAŁE MI
to wędrowny teatr lalek - profesjonalny, autorski, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów. Bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji i żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z wybitnymi artystami sztuk wszelakich. Realizuje projekty społeczno-kulturalne. Sprawdza się na profesjonalnych scenach i miniaturowych salkach najdalszych zakamarków kraju.

FINTIKLUSZKI - Folkowe Okruszki - WĘDROWNY KRAM OPOWIEŚCI
- pełen zapomnianych historii, przypowiastek, obyczajów, wspomnień, wierszyków i przyśpiewek ubranych w teatralną formę. Zebranych w 500-letnim Supraślu, klasztorno-fabrycznym miasteczku w środku Puszczy Knyszyńskiej, gdzie Adolf Gustaw Bucholtz (Ziemia Obiecana?) żył z Adelą Scheibler córką najbogatszego łodzianina Karola Wilhelma. Podczas spektaklu wkraczamy w świat Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Wszystkiemu towarzyszą piosenki brawurowo zaaranżowane przez Karolinę Cichą – laureatkę tegotocznej Nowej Tradycji.

Tuwimowską Rzepkę Zasadźmy w Ogrodzie – teatralne warsztaty dla dzieci i dorosłych, mające być zaczynkiem do spotkania Grupy Twórczej Prokadencja, (działającej w Łodzi, na przełomie tysiącleci, przy Ośrodku Działań Artystycznych Forum Fabricum i rozpoczęcia pracy nad kolejnym projektem: Plenerowy Teatr Tuwima

ALI BABA I CZTERECH ROZBÓJNIKÓW
Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen. Ich sypialnia przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników, Czarodziejski Sezam. Zaskakujące zmiany scenografii, piękne lalki, wartka, pełna humoru akcja okraszona piosenkami i muzyką Artura Dwulita, zaprasza do wspólnej zabawy.

Teatr Małe Mi tworzą:

Kajetan Mojsak - absolwent Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice; literaturoznawca i kulturoznawca związany z Instytutem Badań Literackich PAN, autor scenariuszy i tekstów piosenek. Występował w APT Gardzienice i grupą Bajadera

Sława Tarkowska - pełna scenicznej pasji absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku; współtwórczyni teatrów K3 i Pod Orzełkiem. Atest ASSITEJ - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla najlepszych polskich przedstawień dla młodego widza. Dyplomowany bajkoterapeuta.

Wycieczka

Nie wiadomo kiedy minął cały tydzień.
20 maja 2013 roku pojechaliśmy do Wrocławia aby obejrzeć Mediatekę.

Mediateka powstała w ramach projektu Fundacji Bertelsmanna przy współpracy z miastem Wrocław i Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Rozpoczęła swoją działalność 25 czerwca 2004 r. Jej oferta skierowana jest docelowo do młodych ludzi w wieku od 13-tu do 25-ciu lat, ale korzystać z biblioteki mogą wszyscy zainteresowani. Zbiory Mediateki liczą obecnie ponad 30 000 mediów. Są to: książki, filmy, muzyka, książki do słuchania, multimedialne programy edukacyjne i gry komputerowe.
Mediateka to nie tylko biblioteka, ale również miejsce spotkań i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Elementami wyróżniającymi Mediatekę jest MultiCentrum interaktywne centrum edukacji, którego celem jest uzupełnienie wiedzy oferowanej w tradycyjnym systemie nauczania oraz Language Cafe – proponujące konwersacje z native speakerami  (tam też byliśmy).

wtorek, 14 maja 2013

Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską - Grzyb



14.05.2013 r. godz. 10:00 Spotkanie autorskie
Ałbena Grabowska-Grzyb to Polka z bułgarskimi korzeniami, z wykształcenia specjalista neurolog i epileptolog, kierownik Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Autorka stworzyła kilka publikacji dla dzieci i dorosłych. O tym wszystkim mogli się dowiedzieć uczestnicy spotkania autorskiego.  Seria książek napisanych dla dzieci nosi tytuł „Julek i Maja”, wydane przez Wydawnictwo „Akapit Press”.
Julek i Maja przypadkowo wchodzą do gry komputerowej – i  natychmiast orientują się, że toczy się ona we wnętrzu ludzkiego mózgu. Początkowo zafascynowani światem wirtualnym i spotkanymi tam intrygującymi bytami, nie chcą wracać do zwykłego życia. Napięcie rośnie, a decydująca bitwa przebiega dramatycznie. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry i powrócić do zwykłego świata? Wspaniały pomysł na połączenie czytania i fascynacji  grami komputerowymi.
Pisarka nawiązała dobry kontakt z dziećmi, które słuchały z zainteresowaniem i zadawały wiele pytań.
Spotkanie udane, dzieci zadowolone, że mogły poznać autorkę tak fascynujących książek.
Po spotkaniu można było kupić książki i oczywiście otrzymać przemiłą dedykację.
Udział wzięli: uczniowie klasy III b SP Nr 173, i dwie klasy II SP Nr 160, w sumie 75 osób.
















Odjazdowy Bibliotekarz 2013


 
 W tym roku trasa prowadziła śladami Juliana Tuwima. Było nas 142 osoby :)


 
Przejazd koło naszej biblioteki :)


Meta w Białej Fabryce. Konkursy z nagrodami dla uczestników.

Organizatorki akcji

Dzięki mobilnej kawiarni Pana Rowerskiego mogliśmy napić się nie tylko pysznej kawy.



Spotkanie z pisarką dla dzieci Agnieszką Frączek

 

Pani Agnieszka Frączek




10.05.2013 r. godz. 8:00 Spotkanie autorskie
Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem.
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi . Jej twórczość to zabawa językiem i właśnie to urzekło nas i zachęciło do zorganizowania spotkania.  W naszej bibliotece uczestnikami były dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 58 (6latki) i uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej  Nr 173. Dzieci wysłuchały kliku wierszy Pani Agnieszki.  Pisarka w genialny sposób potrafiła przekazać młodym odbiorcom wiedzę na temat np. frazeologizmów. Dzieci zrozumiały to i podawały swoje przykłady, uczestniczyły aktywnie. Spotkanie prowadzone w dobrym tempie, interesujące dla najmłodszych i nie tylko.
Poranek autorski (8:00!!!!!) zorganizowany został  w ramach projektu „Z książką na walizkach” – 9-11 maja 2013 wokół Tuwima z cyklu I łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami. (Organizatorzy projektu to Wydawnictwo „Literatura” oraz WBP im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi)
W spotkaniu wzięło udział 50 osób.















piątek, 10 maja 2013

Wydawnictwo Akapit Press w roli głównej







Zapraszamy na wystawę zebranych przez nas materiałów promocyjnych wydawnictwa Akapit Press zorganizowaną przez sąsiednią bibliotekę (Dział Gromadzenia MBP Łódź-Śródmieście (na parterze budynku).


czwartek, 9 maja 2013

Spotkanie promocyjne Wydawnictwa Akapit Press


09.05.2013 r. – godz. 11:00 Spotkanie promocyjne

Wydawnictwo Akapit Press organizuje spotkanie dla dzieci mające zachęcić je do czytania.
Tym razem spotkanie prowadziła  P. Joanna Lewandowska. W bardzo interesujący  sposób przybliżyła dzieciom proces powstawania książki, od pomysłu do produktu finalnego. Zaprezentowała również kilka ciekawych pozycji najnowszej oferty. Kulminacją spotkania był konkurs, w którym każdy mógł wziąć udział. Zadaniem było wypisanie na kartach  jak największej liczby nazw gier komputerowych, w wyznaczonym czasie.  Wyłonieni zostali zwycięzcy. Trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały książkami.
Wydawnictwo umożliwiło zakup wybranych książek, oczywiście w cenach promocyjnych. Wielu uczniów skorzystało z tej okazji.
Spotkanie udane, prowadzone w sposób profesjonalny. Odbiorcami byli uczniowie kasy IV SP 160.
Obecnych 28 osób.













środa, 8 maja 2013

Tydzień Bibliotek 2013


Tegoroczny Tydzień Bibliotek rozpoczął się pod hasłem "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"