piątek, 6 maja 2016

Dorota Combrzyńska-Nogala - spotkanie autorskie



Dziś jest 6 maja 2016 roku.
Jest godzina ósma rano.
Niezwyły czas, miejsce i spotkanie.
Klasa IV Szkoły Podstawowej Nr 162 w Łodzi im. Jana Nowaka Jeziorańskiego
Pani Dorota Combrzyńska-Nogala
„Z książką na walizkach” to akcja czytelnicza, mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci, promująca czytelnictwo w bibliotekach szkolnych miejskich i gminnych. Została wymyślona w 2004 r. przez Wojciecha Karwackiego - dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich -Wydawnictwo. Ideą projektu jest dotarcie z książką i jej twórcą do różnych  zakątków naszego kraju. Od kilku lat organizowana jest przez Wydawnictwo "Literatura".
Dziś mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z panią Dorotą Combrzyńską-Nogala, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Wyjątkowa uwaga została zwrócona na książki wydane w cyklu "Wojny dorosłych-historie dzieci" a konkretnie na dwa tytuły „Syberyjskie przygody Chmurki” oraz „Bezsenność Jutki”.
O tej pierwszej książce Pani Dorota opowiedziała szczegółowo. W niezwykle plastyczny sposób przedstawiła Syberię widzianą oczami małej dziewczynki Polki wysiedlonej wraz z rodzicami do obcego kraju. Ciekawe ilustracje (autorstwa Macieja Szymanowicza) oraz prawdziwe zdjęcia tytułowej Chmurki (prawdz. imię i nazw. Anna Szwykowska-Michalska) dopełniły całości opowieści. Wzruszająca książka, wzruszająca opowieści i bardzo ciekawe spotkanie autorskie z niezwykłą osobą jaką jest Pani Dorota. Dyskusja, autografy, uśmiechy i miłe słowa zakończyły to sympatyczne spotkanie.

Fragment z książki:
"Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?
Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.
17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski."
Pani Dorota Combrzyńska-Nogala jest Łodzianką, polonistką, surdopedagogiem (zna język migowy!!!), jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. W naszych zbiorach posiadamy:  Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć, Bezsenność Jutki, i Syberyjskie przygody Chmurki.
























Jan Brzechwa

05.05 godz. 10:15 Warsztaty edukacyjne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 5 z łodzi.
 Brzechwa dzieciom. Wiersze dla dzieci.
Fotorelacja ze spotkania. Zapraszamy do oglądania :)