środa, 23 marca 2011

WARSZTATY ZAJĘCIOWE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 208 włączyły się aktywnie w akcję związaną z oszczędzaniem wody. Rozdawały na ulicy ulotki z tekstem: "Unikajcie Pastwo zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wynosić do kosza na odpadki, niż do toalety".




Zajęcia rozpoczęliśmy od pogadanki na temat zwyczajów związanych z PIERWSZYM DNIEM WIOSNY. Podczas ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH dzieci kolorowały przygotowane dla nich obrazki. Następnie GŁOŚNE CZYTANIE. Wiersz "Wiosenne kwiaty", Bajka "O żabkach w czerwonych czapkach". DYSKUSJA na temat przeczytanych tekstów zakończyła pierwszą część zajęć. Następnie tradycyjnie dzieci mogły same wybierać interesujące ich książki. ZABAWA z bibliotecznym zwierzątkami jest również nieodłącznym elementem naszych spotkań.



LEKCJA BIBLIOTECZNA

21 marca
Lekcja biblioteczna dla klasy III Szkoły Podstawowej Nr 160
Temat zajęć to: Zwyczaje, obyczaje i tradycje związane z nadejściem wiosny. Do głośnego czytania wykorzystaliśmy książkę Ewy Miedzińskiej "Różności na uroczystości", rozdział zatytułowany "Pierwszy dzień wiosny". Wiosenny konkurs podczas, którego dzieci odgadywały zagadki inspirowany był książką Ewy Stadtmuller "Od lata do lata w towarzystwie skrzata". Każda dobra odpowiedź nagradzana była zakładką do książki. Na koniec podsumowaliśmy lekcję.
Zabawa z bibliotecznymi zwierzątkami zakończyła spotkanie (taki deserek za udział i aktywność).





21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia ostateczne żegnamy zimę, ciesząc się z nadejścia dłuższych i cieplejszych dni. W szkołach i przedszkolach dzieci robią kukłę ze słomy i skrawków materiału. To marzanna, zła panna symbolizująca zimno, głód i uśpioną przyrodę. Wesoła gromadka zanosi marzannę nad wodę i wrzuca do niej, by odpłynęła do morza, pozwalając na nadejście wiosny.

W naszej bibliotece też mieliśmy marzannę….